Sprzedaż spółek — na czym polega taka usługa?

Sprzedaż spółek — na czym polega taka usługa?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie zawsze jest opłacalne i wystarczające (szczególnie gdy właściciel prowadzi biznes również na zagranicznych rynkach). Niejednokrotnie korzystniejsze może okazać się założenie spółki handlowej, jednak przedsiębiorców odstraszają często złożone formalności wymagane podczas rejestracji. Sprawdź, jak ominąć całą procedurę, decydując się na przejęcie gotowej spółki.

Zakup spółki — krok po kroku 

Pierwszy etap to oczywiście kontakt z firmą w celu wyboru rodzaju przejmowanego podmiotu. Tutaj można zawsze liczyć na doradztwo przedstawicieli danej instytucji. Następnie przygotowywane są dokumenty związane z przejęciem udziałów i zmianą zarządu. Kolejny krok to ustalenie terminu w kancelarii notarialnej, aby podpisać uchwałę w formie aktu. Kontakt ze sprzedawcą może odbywać się zdalnie, jednak u notariusza trzeba stawić się już osobiście. Cała procedura trwa zwykle 1-2 dni, po których przedsiębiorca może już działać jako nowy podmiot.

O czym pamiętać podczas zakupu gotowej spółki?

Część osób zapewne obawia się tego rodzaju transakcji, jednak przy zachowaniu określonych warunków, jest to w pełni legalna i bezpieczna procedura. Najważniejsze, aby za sprzedaż spółki odpowiadała znana i polecana przez innych firma, która zapewnia wsparcie na każdym etapie współpracy. Ponadto klient powinien zwrócić się do sprzedawcy o wydanie m.in.:

  • zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami w US oraz składkami w ZUS,
  • rocznego sprawozdania spółki.

Przyszły właściciel powinien też sprawdzić dany podmiot w bazach dłużników (BIK, BIG, KRD). Z kolei w podpisywanej umowie notarialnej muszą znaleźć się zapisy dotyczące braku zobowiązań oraz tego, iż spółka nie jest stroną żadnej umowy.

Jakie rodzaje spółek są dostępne na sprzedaż?

Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na tzw. czyste spółki, bez jakiejkolwiek historii, a także ze stażem (w tym m.in. stratą do rozliczenia czy VAT-em do zwrotu). Ponadto sprzedawcy proponują podmioty z zarejestrowanym płatnikiem VAT i VAT UE oraz uzyskanymi już licencjami i koncesjami. Najczęściej firmy proponują na sprzedaż spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne oraz komandytowe.