Hala rolnicza — murowana czy ze stali?

W większości gospodarstw rolnych znajdują się obiekty, podczas których budowy użyto cegieł oraz pustaków. Są to bardzo wytrzymałe nieruchomości, jednak równocześnie stanowią dosyć kosztowną i czasochłonną inwestycję. Nic więc dziwnego, że obecnie większość rolników decyduje się na montaż nowoczesnych konstrukcji stalowych. Sprawdź, która opcja jest lepsza.
Przeczytaj również: Jakie są najnowsze trendy w zabiegach na twarz?
Hala stalowa czy murowana?
Podjęcie decyzji jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz oczekiwań względem inwestycji (dotyczących m.in. kosztów czy terminu wzniesienia obiektu). Konstrukcje stalowe są tańsze i szybsze w budowie (montaż może zająć zaledwie kilka tygodni) oraz pozwalają właścicielowi na dowolną modernizację czy rozbudowę w przyszłości, natomiast murowana hala rolnicza cechuje się głównie wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne, a także dobrą akustyką.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dobrać rozmiar ubrania koszarowego?
Komu zlecić montaż hali stalowej?
Mimo ogromnej popularności konstrukcji wykonanych z elementów stalowych, na rynku nie ma zbyt wielu firm budujących tego typu obiekty (w porównaniu do liczby przedsiębiorstw budowlanych). Dobrze więc przejrzeć i porównać oferty kilku wykonawców oraz zapoznać się z zasięgiem, a także zakresem działania. Wybrana marka powinna mieć doświadczenie i dysponować odpowiednim zapleczem logistycznym. Klientom zwykle zależy na krótkim terminie realizowanych prac, kompleksowym podejściu, a także możliwości wprowadzenia indywidualnych zmian w projekcie. Przed podjęciem współpracy warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów oraz przejrzeć portfolio. W celu poznania kosztów inwestycji najlepiej poprosić o kosztorys (często wycena jest bezpłatna).
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń dachów, z którymi radzi sobie dekarz?
Jakie jest zastosowanie wiaty rolniczej?
Bez względu na wybrany materiał, z którego hala zostanie zbudowana, warto już na etapie projektu zastanowić się, w jakim celu wnętrze zostanie wykorzystane. To szczególnie istotne przy budowie murowanego obiektu, który jest trudny w ewentualnej modernizacji. Zazwyczaj przestrzenie służą do magazynowania zebranych plonów, hodowli zwierząt oraz zabezpieczenia maszyn rolniczych.