Topic: Jak wygląda tłoczenie płyt CD?

Piszę tutaj, bo mam nadzieję, że znajdzie się tutaj sporo początkujących muzyków, którzy już wydali swije dzieła  i wiedzą jak to  się robi. Do rzeczy. Po wielu miesiącach pracy, wyrzeczeń skończyliśmy nagrywać album. Można powiedzieć, że jest on teraz w stanie doskonałym już nic nie chcemy poprawiać. No  i przyszedł czas na zwieńczsenie naszej pracy i wytłoczenie płytki. Jak to wygląda w praktyce? Jak liczy się koszty? Czy drukowanie książeczki jest liczonw w cenę  czy trzeba osobno to załatwiać?

Re: Jak wygląda tłoczenie płyt CD?

Wszystko zależy od tego, kto będzie ci robił tłoczenia. My korzystaliśmy z  ich usług http://www.gmcd.pl/. Wszystko było wliczone w koszty. Generalnie im więcej płyt zamówisz tym wyjdzie cie taniej. Najdroższa zawsze jest matryca. Można też później zamówić dotłaczanie. GMCD zajmuje się nie tylko tłoczeniem, ale też robią nadruki na płytach, sprzedają pudełka i oferują usługi poligrafjiczne tzn robią książeczki, okładki itp.

Re: Jak wygląda tłoczenie płyt CD?

Z reguły firmy oferują komplekskowe usługi. Liczą za całe wydanie. Ja wydawalem płytę osiem lat temu, przy nakładzie pięćset płyt wyszło chyba po 5 zł za sztukę. Oczywiście to było parę lat temu, ale z tego co słyszallem ceny raczej idą w górę. W każdym razie powodzenia. Nagrywanie własnej muzyki jest bardzo satysfakcjonujące. Jak jeszcze ktoś chce tego słuchać i kupować płyty to jest ogromna radość.

Re: Jak wygląda tłoczenie płyt CD?

Wydanie płyty to nie tylko samo tłoczenie. Pomyśl o calej oprawie graficznej. Ważne żeby całość kompponowała się\  z muzyką. w jakimś sensie okładka musi nawiązywać do muzyki którą gracie. Wszystko musi mieć ręce i nogi. Na tym polega profesjonalizm. Wszystko musi być dopracowane.

Re: Jak wygląda tłoczenie płyt CD?

Tak zgadzam się. Jeśli ktkoś ma pomysł na oprawę graficzną to super, ale większość, z tego można zlecić komuś. jest mnóstwo młodych grafików  z świeżymi pomysłami. Warto z tego korzystać.

Re: Jak wygląda tłoczenie płyt CD?

Niektóre tłocznie oferują tez usługi poliraficzne. Zrobią profesjonalną okładkę i nadruk na płycie. Moim zdaniem to jest bardzo dobra opcja.